Sandisk laver NAND-flashhukommelse, den type chips der sidder i SSD’er, telefoner, hukommelseskort og datacenterdiske. Efterspørgslen fra AI-datacentre har ifølge ledelsen gjort NAND til en knap vare, og priserne er steget kraftigt. Selskabet blev udskilt fra Western Digital i februar 2025. Siden er kvartalsomsætningen steget fra 1,9 til 9,0 mia. dollar, og aktien har i 2026 været oppe omkring 2.350 dollar. Den 8. oktober handlede den omkring 1.600 dollar.

Tallene er gode. Spørgsmålet er, hvor meget af en bruttomargin på 85 % der er et nyt, varigt niveau, og hvor meget der er toppen af en cyklus. Analysen følger det spørgsmål i fem trin. Hvert trin skelner mellem det, vi ved fra regnskab og ledelse, og det, vi tror.

Sandisk tjener næsten alt, hvad selskabet sælger

Det ved vi. I kvartalet til 3. juli 2026 omsatte Sandisk for 8,97 mia. dollar, op 372 % på et år. Bruttomarginen var 84,6 %, mod 26,4 % et år før, og den justerede driftsmargin var 79 %. For hele regnskabsåret var omsætningen 20,25 mia. dollar og nettoresultatet 11,43 mia. mod et underskud på 1,64 mia. året før. Guidance for næste kvartal er 10,3 til 10,8 mia. dollar og 83 til 85 % i bruttomargin.

Kvartalsomsætning, mia. dollar (sidste søjle er midtpunktet af guidance)
Q4 FY25: 1,9
Q3 FY26: 6,0
Q4 FY26: 9,0
Q1 FY27: 10,6

To tredjedele af stigningen fra forrige kvartal kom fra højere priser, en tredjedel fra flere solgte bits. Samtidig er datacenter, altså AI-servere og cloud, gået fra ca. 12 % af de solgte bits til 38 % på et år.

Det tror vi. Tallene er rigtige, men tre forbehold gør dem mindre rene, end overskriften antyder:

  • Overskuddet indeholder engangsposter. Justeret indtjening pr. aktie var 39,25 dollar mod 43,97 dollar efter GAAP, bl.a. fordi en gevinst på ca. 0,8 mia. dollar på aktier i Nanya.
  • Driftens kontantstrøm på 7,1 mia. dollar indeholder 1,9 mia. i forudbetalinger fra kunder. Selskabets eget justerede frie cash flow var 5,0 mia., en margin på 56 %.
  • Væksten kommer især fra pris. Er priserne toppet, topper væksten også.

Ledelsens svar: kontrakter i stedet for kvartalsforhandlinger

Det ved vi. Hukommelsesbranchen har historisk solgt til kvartalsvise priser, og det giver kraftige udsving. I stedet har Sandisk siden foråret underskrevet flerårige aftaler, som selskabet kalder New Business Models (NBM), med otte datacenter- og edge-kunder:

  • Aftalerne løber op til fem år, i gennemsnit over fire. Mængder og priser er aftalt kvartal for kvartal, og prisen har en fast del og en variabel del med gulv og loft.
  • Det kontraktuelle minimum til gulvpriser er 93,9 mia. dollar. Restordrerne er 91,1 mia. dollar.
  • Kunderne har stillet 16,5 mia. dollar i kontanter og garantier, som tilfalder Sandisk, hvis de ikke køber.
  • Aftalerne dækker over 50 % af bits i regnskabsåret 2027 og ca. to tredjedele i 2028. Resten sælges til markedspris.
  • Ledelsen forventer en bruttomargin omkring 80 % på aftalerne og attraktive marginer selv ved gulvpris.

Ledelsens langsigtede model for regnskabsårene 2028 til 2030 er en omsætningsvækst på mid- til høj-teens, en bruttomargin omkring 80 %, en driftsmargin omkring 75 % og et justeret frit cash flow på ca. 50 % af omsætningen. 100 % af overskydende kontanter skal tilbage til aktionærerne.

Det tror vi. Kontrakterne giver bedre synlighed end i tidligere cykler, og kunder, der udvider aftalerne efter få måneder, er et godt tegn. Men oplysningerne kommer fra sælgeren, og vilkårene er fortrolige. Det afgørende spørgsmål er, hvor højt gulvet ligger.

Tre grunde til forsigtighed

Gulvet dækker kun en del af omsætningen. Et minimum på ca. 91 mia. dollar over godt fire år giver ca. 23 mia. om året. Det er mere end regnskabsårets 20,25 mia., men under den løbende omsætning på ca. 36 mia. (kvartalets 8,97 mia. gange fire). Aftalerne dækker desuden kun 50 til 67 % af bits. Hvor langt gulvpriserne ligger under dagens priser, kan vi derfor ikke aflæse.

Hele branchen tjener rekord på samme tid.

De tre store producenter, seneste kvartal
SelskabMarginVækst i omsætningP/E
Sandisk84,6 % brutto+372 %ca. 8 (fremad)
Micron87,0 % brutto+379 %ca. 8
SK hynix76 % drift+257 %ca. 8 (fremad)

Seneste regnskabskvartal for hvert selskab (SK hynix: andet kvartal 2026). Micron-P/E er vores egen beregning (kursen i forhold til fire gange kvartalets indtjening pr. aktie).

Når alle tre store producenter tjener næsten alt, hvad de sælger for, kan det betyde stram efterspørgsel og stramt udbud, men det er også et klassisk tegn på en top, hvor høje marginer giver konkurrenterne grund til at udvide. Kioxia og Sandisk har annonceret investeringer på over 31 mia. dollar i Japan. Samsungs foreløbige tal ramte under forventning den 8. oktober, og ledelsen forventer, at salget af pc’er og smartphones falder med mid-teens procent i 2026. Ledelsen nævner selv 2023 som et år med helt andre regnskabsopkald.

Al produktion ligger hos én partner. Alle Sandisks wafere kommer fra joint ventures med Kioxia i Japan. Sandisk ejer 49,9 %, hæfter for halvdelen af de faste omkostninger uanset hvor meget der bestilles, og betaler i yen, mens omsætningen er i dollar. Aftalerne er forlænget til 2034. Det gør selskabet kapitaleffektivt (kapitaludgifter ca. 6 % af omsætningen), men afhængigt af én partner og én valuta.

Hvad betaler man for det?

Ved en kurs omkring 1.600 dollar er markedsværdien ca. 236 mia. dollar. Sandisk har ingen gæld og ca. 6,5 mia. dollar i kontanter og aktier. Kursudviklingen det seneste år ser sådan ud:

Kurs

SNDKUSD
1.299,30 US$-95,53 (-6,85%)
Kursudvikling, okt. 2025 – okt. 2026
+800.6% over perioden
16. okt. 20261.299,30 US$

Før musen hen over grafen (eller tryk på den på mobil) for at se en given dato.

2.510,59 US$-35,43 US$okt. 2025jan. 2026apr. 2026jul. 2026okt. 2026

Daglige lukkekurser. Historisk udvikling er ingen garanti for fremtidigt afkast.

130,50 US$52-ugers interval2.354,39 US$
P/E (TTM)17,63
Markedsværdi201,6 mia. USD
52-ugers høj2.354,39 US$
52-ugers lav130,50 US$
EPS (TTM)72,89 US$

Data fra Finnhub, forsinket. Ikke en anbefaling — kun til orientering.

Hvad Sandisk koster, kurs omkring 1.600 dollar
MålSandiskHvad det fortæller
Kurs i forhold til overskud, seneste regnskabsår (GAAP)ca. 22xOmtrent som S&P 500
Kurs i forhold til forventet overskud i 2027 (konsensus ca. 209 dollar)ca. 8xMarkedet regner med lavere indtjening
Virksomhedsværdi i forhold til driftsresultat (seneste kvartal gange fire)ca. 8xBilligt, hvis marginen holder
Justeret frit cash flow i forhold til markedsværdi (seneste kvartal gange fire)ca. 8,5 %Højt, hvis cash flowet holder

Alle de lave tal hviler på et kvartal med rekordmargin. Markedet betaler altså 8 gange for en indtjening, det regner med kan blive mindre. Tidligere i 2026 handlede aktien til 13 gange fremadrettet indtjening, da kursen var 2.108 dollar.

Tabellen viser, hvad en aktie er værd, hvis indtjeningen i regnskabsåret 2028 bliver 110, 200 eller 260 dollar pr. aktie, og markedet betaler 6 til 15 gange. Dagens kurs svarer til ca. 8 gange 200 dollar, altså en fremskrivning af næste års konsensus uden vækst.

Hvor følsom er værdiansættelsen?

Fair value er ikke ét fast tal — det er resultatet af nogle få centrale antagelser. Tabellen viser, hvad multipel (p/e) og indtjening pr. aktie, regnskabsåret 2028 hver især betyder for resultatet, alt andet lige. Små ændringer i antagelserne kan give overraskende store udsving i fair value; det er en egenskab ved modellen, ikke et tegn på, at et enkelt tal i tabellen er "det rigtige".

Rækker Multipel (P/E)·Kolonner Indtjening pr. aktie, regnskabsåret 2028

Scroll sidelæns for at se hele tabellen →

Multipel (P/E) \ Indtjening pr. aktie, regnskabsåret 2028110 $200 $260 $
6x$660$1.200$1.560
9x$990$1.800$2.340
12x$1.320$2.400$3.120
15x$1.650$3.000$3.900

Fremhævet celle er min base case.

Værdi = indtjening pr. aktie gange multipel, uden diskontering, med en horisont på 12 til 24 måneder. 110 dollar svarer til en omsætning på ca. 32 mia. og en driftsmargin på 55 %. 200 dollar svarer til 46 mia. og 73 %. 260 dollar svarer til 55 mia. og 75 %. Alle tre regnes med 15 % skat og ca. 140 mio. aktier. Spredningen mellem de yderste hjørner er en faktor seks, og det er pointen: værdien afhænger af to antagelser, ingen kender i dag.

Ledelsens tilbagekøb er den mest direkte kilde til værdiskabelse, hvis priserne holder. Sandisk købte egne aktier for 4,5 mia. dollar i kvartalet til gennemsnitligt ca. 1.595 dollar og har 15,5 mia. tilbage på bemyndigelsen. Falder kursen, er tilbagekøbene gennemført nær toppen.

Vores vurdering: neutral

Sandisk er et stærkt selskab, der har ændret måden at sælge på. Balancen er solid, kapitalallokeringen er klar, og kontrakterne giver mere synlighed end nogensinde i branchens historie.

Men aktien er prissat som en cyklisk aktie nær toppen, og det er svært at argumentere imod. Branchens marginer er uden fortilfælde, gulvet svarer til ca. to tredjedele af den løbende omsætning, og omkring halvdelen af leverancerne sælges til markedspriser, som vi ved kan falde hurtigt. Vores base case giver en værdi omkring 1.800 dollar, ca. 12 % over kursen. Det sandsynlighedsvægtede tal er ca. 1.845 dollar, men spredningen mellem scenarierne er en faktor seks. Med en beta på 5 betyder positionens størrelse mere end kursmålet.

Næste regnskab kommer den 29. oktober 2026. Vi følger især bruttomarginen, restordrerne, refusionsforpligtelserne og ledelsens tone om udbud og priser. Vurderingen skifter til attraktiv, hvis gulvpriserne viser sig at ligge tæt på de nuværende, og til uattraktiv, hvis kunder begynder at genforhandle. Scenarierne og de konkrete punkter, der ville ændre vurderingen, står herunder. Kurs og nøgletal er fra 8. og 9. oktober 2026.