← Aktier

Kongsberg Automotive-aktien

Norsk underleverandør til bilindustrien, der udvikler og producerer systemer til gear og kobling, aktuatorer, luftkoblinger, væskeslanger og køleløsninger til lastbiler, personbiler og terrængående maskiner. Kunderne er bil- og lastbilproducenter og deres store underleverandører. Aktien er noteret på Oslo Børs.

Bilindustri— se alle
Få besked på mail
Få en mail, når jeg skriver om Kongsberg Automotive

Vælg flere selskaber på én gang

Gratis. Bekræft via mail. Om din e-mail og dit samtykke.

Kurs

1,90 NOK-0,03 (-1,35%)
Kursudvikling, okt. 2025 – okt. 2026
+15.7% over perioden
13. okt. 20261,93 NOK

Før musen hen over grafen (eller tryk på den på mobil) for at se en given dato.

2,44 NOK1,55 NOKokt. 2025jan. 2026apr. 2026jul. 2026okt. 2026

Daglige lukkekurser. Historisk udvikling er ingen garanti for fremtidigt afkast.

1,60 NOK52-ugers interval2,40 NOK
P/E (TTM)17,27
Markedsværdi1,8 mia. NOK
52-ugers høj2,40 NOK
52-ugers lav1,60 NOK
Udbytteafkast0,00%
EPS (TTM)0,11 NOK
Beta0,70
Vægtet fair value-estimat1,90 NOK

Aktien handler i dag 0,2% over dette niveau.

Et vægtet gennemsnit af flere uafhængige estimater i stedet for én enkelt, skrøbelig formel — samme grundtanke som at "triangulere" mellem flere værdiansættelsesmetoder (Damodaran), og at en vægtet kombination af flere prognoser typisk slår enhver enkeltprognose (Bates & Granger, 1969). Stadig ikke et kursmål eller en fuld værdiansættelse.

  • Fundamentalt (residualindkomst-model)50% vægt1,58 NOK
  • Analytikerkonsensus (kursmål)35% vægt2,22 NOK
  • Markedsanker (P/E 20x)15% vægt2,20 NOK
  • Fundamentalt estimat ud fra en retfærdiggjort P/E på 14.4x (residualindkomst-model: (ROE − vækst) / (ROE × (afkastkrav − vækst)) — kræver kun ROE, vækst og afkastkrav, ikke en udbytteandel, og bryder derfor ikke sammen for selskaber uden udbytte).
  • — forudsat vækst: 4.3% p.a. (gennemsnit af en bæredygtig vækstrate ud fra ROE og tilbageholdt indtjening, og den faktisk realiserede omsætningsvækst).
  • — forudsat afkastkrav: 7.5% p.a. (CAPM: 4% risikofri rente + beta på 0.69 × 5 procentpoint markedsrisikopræmie).
  • Analytikerkonsensus indgår som gennemsnitligt kursmål fra 2 analytikere.
  • Markedsanker: en flad P/E på 20x, brugt som stabiliserende referencepunkt (statistisk "shrinkage" mod markedsgennemsnittet).
  • Samlet estimat: vægtet gennemsnit af Fundamentalt (residualindkomst-model) (50%), Analytikerkonsensus (kursmål) (35%), Markedsanker (P/E 20x) (15%).

Data fra Yahoo Finance, forsinket. Ikke en anbefaling — kun til orientering.

Handelsscore

Sådan læser du handelsscoren: Den er sat sammen af fem lige vægtede dele — hvor dyr aktien er i forhold til indtjening, omsætning og analytikernes syn på den (værdiansættelse), hvor sund selve forretningen er lige nu (kvalitet), hvordan kursen har bevæget sig for nylig (momentum), hvad selve kursgrafen siger lige nu (teknisk), og om ledelsen selv køber eller sælger aktier (insiderhandel, for aktier uden amerikanske SEC-indberetninger erstattet af analytiker-momentum). Værdiansættelse og kvalitet holdes bevidst adskilt, fordi en aktie sagtens kan være dyr og en god forretning på samme tid. Tallene kommer fra Finnhub (eller Yahoo Finance for børser Finnhub ikke dækker) og genberegnes hver gang du besøger siden, så scoren følger med udviklingen — helt uden AI i beregningen. Sehandelsscorens offentlige track record for, om en høj score historisk har hængt sammen med et bedre afkast.

43
NeutralHandelsscore · 0-100
Opdateret kl. 01.36
P/E (TTM)17.3
ROE7,9%
Omsætningsvækst0,6%
Gæld/egenkapital0.99
Udbytteafkast0,0%
Beta0.69
Kursmål-potentiale+16,8%

Kongsberg Automotive lander samlet på en handelsscore på 43/100, hvilket algoritmen læser som "neutral". Det er især værdiansættelsen (75/100), der trækker op lige nu. Til gengæld halter insiderhandlen (22/100) noget efter — et sted at holde ekstra øje med, hvis billedet skal blive endnu bedre.

Værdiansættelse20% af scorestærkt75

Hvor dyr aktien er i forhold til indtjening, omsætning og indre værdi — og om prisen står mål med den vækst, der reelt er leveret. Inkluderer også, hvor bullish analytikerne, der følger aktien, er, og for aktier hentet via Yahoo Finance også deres gennemsnitlige kursmål.

  • P/E på 17.3 — neutralt niveau for, hvor dyr aktien er i forhold til indtjeningen alene (jo lavere, jo billigere, alt andet lige; ca. 20 regnes her som en neutral norm).
  • P/S (kurs/omsætning) på 2.5 — meget stærkt. Bruges som supplement til P/E, fordi omsætning er sværere at pynte på end indtjening. Vær opmærksom på, at "normalt" P/S-niveau varierer meget mellem brancher — softwareselskaber ligger typisk højere end fx detailhandel.
  • P/B (kurs/indre værdi) på 0.5 — meget stærkt. Samme branche-forbehold som P/S gør sig gældende her.
  • 2 analytikere følger aktien, 0% anbefaler køb/stærkt køb — neutralt konsensus.
  • Analytikernes gennemsnitlige kursmål peger opad 16.8% i forhold til kursen i dag, ifølge 2 analytikere — stærkt signal. Findes kun for aktier hentet via Yahoo Finance; Finnhubs gratisplan leverer det ikke for amerikanske aktier.
  • PEG springes over, fordi omsætningsvæksten er for lav, negativ eller ikke tilgængelig til at bruge som nævner.
Kvalitet20% af scoresvagt22

Hvor god selve forretningen er lige nu, uafhængigt af kursen: marginer, forrentning af kapitalen og om selskabet har styr på sin gæld.

  • Driftsmargin på 5.1% — meget svagt. Andelen af omsætningen der bliver til overskud før renter og skat.
  • Nettomargin på 2.1% — meget svagt. Det der reelt er tilbage til aktionærerne efter alle omkostninger, renter og skat.
  • Egenkapitalforrentning (ROE) på 7.9% — meget svagt. Viser hvor godt selskabet forrenter de penge, ejerne har skudt ind.
  • Afkastningsgrad (ROA) på 3.1% — meget svagt. Forrentning af ALLE selskabets aktiver, ikke kun egenkapitalen — sværere at pynte på med gæld end ROE.
  • Gæld/egenkapital på 0.99 — stærkt. Jo lavere, jo mindre afhængigt af lånte penge, og jo mere robust i en nedtur.
  • Kvalitetstjek: 1 af 5 sunde-forretning-kriterier bestået (marginer, forrentning og gæld holdt op mod almindelige tommelfingerregler).
Momentum20% af scoreneutralt51

Viser om kursen har bevæget sig op eller ned over de seneste måneder. Stærkt momentum betyder, at trenden for nylig har peget opad — ikke en garanti for, at den fortsætter.

  • Sidste måned: -1.5% — kortsigtet momentum er neutralt.
  • Seneste 3 måneder: -3.9% — neutralt trend på mellemlangt sigt.
  • Seneste 6 måneder: -2.7% — neutralt.
  • Seneste 12 måneder: +17.8% — stærkt langsigtet momentum.
  • Aktien handles 38% oppe i sit 52-ugers interval (0% = årslavpunkt, 100% = årshøjpunkt).
Teknisk20% af scoreneutralt45

Kigger på selve kursgrafen: om aktien handles over sit gennemsnit for de seneste 50 og 200 dage, om den ser overkøbt eller oversolgt ud (RSI), og om MACD — et af de mest udbredte tekniske momentum-signaler — peger op eller ned.

  • Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit (-4.0%), og den langsigtede trend (50 vs. 200 dages gennemsnit) peger nedad — samlet et svagt trendbillede.
  • RSI(14) på 43 — momentum-indikatoren ser i et sundt, neutralt leje ud (under 30 = oversolgt, over 70 = overkøbt).
  • MACD ligger under sin signallinje (-0.02 vs. -0.02) — neutralt kortsigtet momentum-signal.
Analytiker-momentum20% af scoresvagt22

Insiderhandel bygger på amerikanske SEC-indberetninger, som ikke findes for denne aktie. I stedet vises her, om analytikernes anbefalinger er blevet mere eller mindre positive over de seneste tre måneder — retningen, ikke bare det aktuelle niveau (som allerede indgår i værdiansættelsen).

  • 2 analytikere følger aktien i dag, 0% anbefaler køb/stærkt køb.
  • Analytikernes syn har ligget nogenlunde stabilt de seneste tre måneder (0% til 0% køb-andel).

Finnhub, som normalt leverer alle tal her, understøtter ikke denne børs på gratisplanen. Alle fem dele er derfor beregnet ud fra Yahoo Finance i stedet. Insiderhandel bygger specifikt på amerikanske SEC-indberetninger, som ikke findes for denne aktie, og er derfor erstattet af analytiker-momentum (se forklaringen nedenfor).Opdateres live ved hvert besøg. Ikke en anbefaling eller finansiel rådgivning — kun til orientering, og bør aldrig stå alene som beslutningsgrundlag.

Ordforklaring: hvad betyder tallene?
P/E-tal
Aktiekursen delt med indtjeningen pr. aktie. Lavt tal kan betyde billig aktie, højt tal kan betyde at markedet forventer høj fremtidig vækst.
PEG-tal
P/E-tallet sat i forhold til væksten. Et lavt PEG-tal (under 1) kan betyde, at man betaler forholdsvist lidt for den vækst, selskabet reelt leverer.
P/S og P/B
Kurs/omsætning og kurs/indre værdi — to supplerende mål for, om aktien er dyr eller billig, som er sværere at pynte på end den rene indtjening.
Analytikerkonsensus
Fordelingen af køb/hold/sælg-anbefalinger fra de analytikere, der følger aktien. For aktier hentet via Yahoo Finance (ikke-amerikanske børser) indgår også deres gennemsnitlige kursmål; Finnhubs gratisplan leverer det ikke for amerikanske aktier.
Beta
Måler, hvor meget aktien historisk har svinget i forhold til det brede marked. Over 1 betyder mere svingende end markedet, under 1 mindre. Bruges bl.a. til at beregne et mere retvisende afkastkrav (CAPM) i den akademiske P/E-model på aktiesiden.
Driftsmargin og nettomargin
Hvor stor en andel af omsætningen der bliver til overskud — driftsmargin før renter og skat, nettomargin efter. Højere er som udgangspunkt bedre.
ROE og ROA
To mål for, hvor godt selskabet forrenter sin kapital: ROE ser kun på egenkapitalen, ROA ser på ALLE aktiver og er sværere at pynte på med gæld.
Momentum
Om kursen har bevæget sig op eller ned over de seneste uger og måneder. Siger noget om trenden, ikke om aktien er billig eller dyr.
Glidende gennemsnit (50/200 dage)
Gennemsnitskursen over de seneste 50 hhv. 200 handelsdage. Bruges til at vurdere, om den korte trend følger den lange.
RSI (Relative Strength Index)
Teknisk indikator fra 0-100, der viser om en aktie er "overkøbt" (over 70, kan trænge til en pause) eller "oversolgt" (under 30, kan være presset for langt ned).
MACD
Et af de mest brugte tekniske momentum-signaler. Når MACD-linjen ligger over sin egen signallinje, tolkes det typisk som kortsigtet bullish — og omvendt, når den ligger under.
Insiderhandel
Når ledelse eller bestyrelse selv køber eller sælger aktier i eget selskab. Skal indberettes offentligt og kan (men behøver ikke) sige noget om deres egen tillid til selskabet.
Analytiker-momentum
Bruges i stedet for insiderhandel på aktier uden amerikanske SEC-indberetninger. Viser om andelen af køb-anbefalinger fra analytikerne er steget eller faldet over de seneste tre måneder — retningen i deres syn, ikke bare hvor det står i dag.

Analytikernes anbefalinger

2 analytikere følger aktien lige nu.

Køb/stærkt køb (0, 0%)Hold (2, 100%)Sælg/stærkt sælg (0, 0%)
Analytikernes gennemsnitlige kursmål2,22 NOK

16,8% over kursen i dag, ifølge 2 analytikere (spænd: 2,21 NOK–2,22 NOK).

Analytikernes kursmål er deres egen prognose, ikke en garanti — kursmål er historisk set ofte for optimistiske, især i nedture. Data fra Yahoo Finance, opdateres løbende.

Om Kongsberg Automotive

Kongsberg Automotive er delt i to forretningsområder. Drive Control Systems laver blandt andet pneumatiske og elektriske aktuatorer til gear og kobling, ratstammemoduler samt pedaler og gashåndtag til terrængående maskiner. Flow Control Systems laver luftkoblinger til bremse- og affjedringssystemer, væskeslanger til drivlinjen og køleløsninger til batterier. Selskabet er til stede i 17 lande, og arbejdsstyrken svarede til 4.291 fuldtidsstillinger i 2025.

I 2025 omsatte Kongsberg Automotive for 712,8 mio. euro mod 788,2 mio. euro i 2024. Lastbiler og andre erhvervskøretøjer stod for 56,6 % af omsætningen og personbiler for 30,8 %. Faldet skyldtes især lavere salg til personbiler i Europa, et svagt lastbilmarked i Nordamerika og lavere salg i Kina. I fjerde kvartal 2025 steg driftsresultatet (EBIT) til 9,4 mio. euro fra 1,1 mio. euro året før.

Selskabet er tæt knyttet til produktionen af lastbiler, som svinger med fragtmarkedet og investeringslysten hos vognmænd. Som investor følger man typisk lastbilproduktionen i Europa og Nordamerika, om omkostningsprogrammerne løfter marginen mod selskabets langsigtede mål om en EBIT-margin på 6,5 %, og om de gamle garantisager bliver løst.

Kilder

  1. Kongsberg Automotive Annual Report 2025Kongsberg Automotive ASA
  2. Kongsberg Automotive: Strong earnings momentum and cash generation in a stabilizing market (Q4 2025)Kongsberg Automotive ASA

Spørgsmål og svar om Kongsberg Automotive-aktien

Hvad laver Kongsberg Automotive?

Norsk underleverandør til bilindustrien, der udvikler og producerer systemer til gear og kobling, aktuatorer, luftkoblinger, væskeslanger og køleløsninger til lastbiler, personbiler og terrængående maskiner. Kunderne er bil- og lastbilproducenter og deres store underleverandører. Aktien er noteret på Oslo Børs.

Hvad er kursmålet for Kongsberg Automotive-aktien?

Gennemsnittet af kursmålene fra 2 analytikere er 2,22 norske kr. Det er 16,8 % over den aktuelle kurs. Kursmål er analytikernes egne skøn og har historisk ofte været for optimistiske.

Er Kongsberg Automotive en god aktie at købe?

Af 2 analytikere anbefaler 0 køb, 2 hold og 0 salg. Om aktien passer til dig, afhænger af din tidshorisont, risiko og pris. Det her er ikke en anbefaling.