InstallatørGruppen-aktien

Køber og driver lokale installatørvirksomheder inden for el, vvs, varme, ventilation og køl i Danmark og Schweiz. Indtjeningen afhænger af opkøbstempoet, den organiske vækst i porteføljeselskaberne og prisen på den gæld, der finansierer opkøbene.

Få besked på mail
Få nyt om InstallatørGruppen på mail

Vælg flere selskaber på én gang

Gratis. Bekræft via mail. Om din e-mail og dit samtykke.

Det nyeste om InstallatørGruppen

Sådan tjener InstallatørGruppen penge

Andel af omsætningen på 3,7 mia. kr. i 2025, fordelt på forretningsområder. Vælg et område for at læse mere.

Danmark 91 % af omsætningen

39 porteføljeselskaber ved udgangen af 2025 inden for el, vvs, varme, ventilation og tilstødende fag. Segmentet omsatte for 3.361 mio. kr. i 2025 og stod for næsten hele koncernens EBITA på 327 mio. kr. før koncernomkostninger.

Schweiz 9 % af omsætningen

Platformen blev etableret i 2025 med købet af a3 Haustech, Rohr Gebäudetechnik og W. Rokitzky og omsatte for 344 mio. kr. i 2025. I første halvår 2026 steg andelen til 14,5 pct. af koncernens omsætning, og segmentet gik fra underskud til overskud på EBITA-niveau.

Kilde: Annual Report 2025 (segmentoplysninger), InstallatørGruppen A/S.

Hvem ejer InstallatørGruppen-aktien?

I september 2026 ejede danske privatinvestorer 4,2 % af aktien, til en markedsværdi af 0,1 mia. kr. Udlandet ejede 62,3 %.

september 2026

  • Udlandet62,3 %
  • Øvrige danske28,1 %
  • Investeringsforeninger3,9 %
  • Pension og forsikring1,5 %
  • Danske privatinvestorer4,2 %

Andele af markedsværdien af den børsnoterede aktie (ISIN DK0064982565) ved udgangen af hver måned, fra juni 2026. Danske privatinvestorer er husholdninger inklusive personligt ejede virksomheder. Øvrige danske er selskaber, fonde, banker og det offentlige. Statistikken udelader små beløb: mangler pension eller investeringsforeninger en måned, tæller de med under øvrige danske, og mangler privatinvestorerne, er måneden udeladt. Kilde: DNVPDKF: Værdipapirstatistik (markedsværdi), Danmarks Statistik og Danmarks Nationalbank.

Kurs

12,70 kr.-0,25 (-1,93%)
Kursudvikling, jun. 2026 til nov. 2026
Kurs, 5. nov. 202612,70 kr.-9,3 % over 1 år
1112131411. jun.18. jul.24. aug.29. sep.5. nov.
IG.CO

Hold musen over grafen for at se en bestemt dag, eller træk hen over den for at måle udviklingen mellem to datoer. På mobil trykker du eller trækker vandret.

Hvis du havde investeret 10.000 kr. den 11. jun. 2026

Kun kursen9.071 kr.-9,3 %
Med udbytte geninvesteret9.071 kr.-9,3 %
C25 med udbytte til sammenligning11.571 kr.+15,7 %

Aktien har ikke udbetalt udbytte i perioden.

Lukkekurser fra Yahoo Finance, ugekurser for perioder ældre end 13 måneder. Kurs med udbytte regner udbyttet som geninvesteret i aktien på ex-datoen, før skat og kurtage, så dagens værdi er kursen, og ældre værdier er lavere. C25 med udbytte er målt med indeksfonden Sparindex INDEX OMX C25 KL efter fondens omkostninger, fordi C25-indekset med udbytte ikke har historik hos Yahoo. Historisk udvikling er ingen garanti for fremtidigt afkast.

9,75 kr.52-ugers interval15,48 kr.
Markedsværdi3,8 mia. DKK
52-ugers høj15,48 kr.
52-ugers lav9,75 kr.
Udbytteafkast0,00%
EPS (TTM)-1,96 kr.

Data fra Yahoo Finance, forsinket. Ikke en anbefaling — kun til orientering.

Udsving det seneste år

Hvor meget svinger InstallatørGruppen-aktien?

En normal handelsdag flytter InstallatørGruppen-aktien ±2,6 %. For C25 er tallet ±1,0 %. Det seneste år lukkede aktien mere end 2 % op eller ned på 33 af 105 handelsdage, mod 18 dage for C25.

En normal dag±2,6 %C25: ±1,0 % · urolig
Dage over ±2 %33 af 105C25: 18 dage
Fra årets top−9,3 %Toppen var 11. juni 2026
En normal dag
±255 kr.
Årets værste dag 26. aug.
−1.476 kr.
Årets bedste dag 26. okt.
+479 kr.
Største fald fra en top
−2.536 kr.
Alle handelsdage det seneste år, fordelt efter dagens kursændring
2 dage faldt mere end 5,0 %1 dage faldt mellem 4,5 og 5,0 %3 dage faldt mellem 4,0 og 4,5 %1 dage faldt mellem 3,5 og 4,0 %3 dage faldt mellem 3,0 og 3,5 %2 dage faldt mellem 2,5 og 3,0 %3 dage faldt mellem 2,0 og 2,5 %4 dage faldt mellem 1,5 og 2,0 %7 dage faldt mellem 1,0 og 1,5 %13 dage faldt mellem 0,5 og 1,0 %12 dage faldt mellem -0,0 og 0,5 %12 dage steg mellem 0,0 og 0,5 %10 dage steg mellem 0,5 og 1,0 %8 dage steg mellem 1,0 og 1,5 %6 dage steg mellem 1,5 og 2,0 %6 dage steg mellem 2,0 og 2,5 %3 dage steg mellem 2,5 og 3,0 %2 dage steg mellem 3,0 og 3,5 %2 dage steg mellem 3,5 og 4,0 %3 dage steg mellem 4,0 og 4,5 %2 dage steg mellem 4,5 og 5,0 %0 dage steg mere end 5,0 %−5 %0+5 %

Peg på en søjle for at se, hvor mange dage der lå dér. Det lyse bånd er en normal dag.

Årets største dage

  1. +4,8 %26. oktober 2026InstallatørGruppen får gang i den organiske vækst, men marginen falder
  2. +4,7 %21. juli 2026
  3. +4,5 %15. juni 2026
  4. −14,8 %26. august 20265,8 gange en normal dag
  5. −6,1 %23. juni 2026
  6. −4,6 %28. juli 2026

Beregnet på daglige lukkekurser fra Yahoo Finance for de seneste 105 handelsdage. En normal dag er standardafvigelsen på de daglige kursændringer. Udbytte er ikke regnet med, så en dag med udbyttefradrag tæller som et fald. Tallene viser fortiden og siger ikke noget sikkert om næste år.

Handelsscore

InstallatørGruppen scorer 56. Det er bedre end 56 % af de 755 aktier i modellen.

Datasikkerhed middel
95 til 52 på 12 dage

Midt i feltet

Ingen søjle skiller sig tydeligt ud i den ene eller anden retning.

Vægt efter din stil

Tryk på en søjle for at se nøgletallene bag.

Værdivægt 20 %41

Hvor meget får du for pengene i forhold til sektoren?

  • Driftsresultat i forhold til virksomhedens værdi10
  • Pengestrøm i forhold til markedsværdien77
  • Forventet indtjening i forhold til kursen61
  • Udbytte og tilbagekøb i forhold til markedsværdien14

Forward P/E 15,4 · EV/EBITDA 5,3 · Udbytte 0 %

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Kvalitetvægt 25 %54

Tjener forretningen godt på den kapital, den bruger, og er overskuddet ægte?

  • Afkast af den investerede kapital8
  • Bruttoavance i forhold til aktiverne94
  • Overskud, der bliver til kontanter94
  • Lav gæld i forhold til indtjeningen21

Driftsmargin 7 %

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Forventningervægt 25 %52

Hæver eller sænker analytikerne deres skøn, og leverer selskabet?

  • Analytikere, der hæver frem for at sænke skøn15
  • Ændring i indtjeningsskøn, 90 dage42
  • Omsætningsvækst99

Skøn for næste år, 30 dage: 0 op, 1 ned · Indtjeningsskøn +0,8 % på 90 dage

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Trendvægt 20 %ingen data

Har kursen haft medvind det seneste år, også renset for markedet?

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Signalervægt 10 %56

Køber selskabet egne aktier tilbage, og hvor mange satser imod aktien?

  • Færre aktier gennem tilbagekøb56

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Sådan regnes scorenModel 2.1.0, opdateret 4. november. Scoren beskriver aktien i forhold til andre aktier og er ikke en anbefaling.

Analytikernes anbefalinger

3 analytikere følger aktien lige nu.

Køb/stærkt køb (3, 100%)Hold (0, 0%)Sælg/stærkt sælg (0, 0%)
Analytikernes gennemsnitlige kursmål18,67 kr.

47% over kursen i dag, ifølge 3 analytikere (spænd: 17,00 kr.–21,00 kr.).

Analytikernes kursmål er deres egen prognose, ikke en garanti — kursmål er historisk set ofte for optimistiske, især i nedture. Data fra Yahoo Finance, opdateres løbende.

Ledelsens handler det seneste år

Køb og salg fra direktion, bestyrelse og nærtstående, offentliggjort som selskabsmeddelelser efter MAR artikel 19.

Købt
2 mia. kr.
4 personer
Solgt
16 mio. kr.
uden tilbagekøbssalg
Meddelelser
6
det seneste år
Seneste køb
30. okt. 2026
Peter Frandsen
10121411. jun.24. aug.5. nov.10. jul.: salg for 11 mio. kr. (FSN Capital GP VI Limited, acting for itself and in its capacity as general partner or portfolio manager (as applicable) for and on behalf of each of FSN Capital VI L.P., FSN Capital VI Invest L.P. and FSN Capital VI Lux SCSp. (nærtstående), Bestyrelse; Britta Korre Stenholt, Bestyrelse; S Drewsen Holding ApS (nærtstående), Topleder)11. jun.: salg for 4,7 mio. kr. (Britta Korre Stenholt, Bestyrelse; S Drewsen Holding ApS (nærtstående), Topleder)30. okt.: køb for 1,5 mio. kr. (Frandsen Holding ApS (nærtstående), CEO)29. okt.: køb for 153.000 kr. (Frandsen Holding ApS (nærtstående), CEO)26. aug.: køb for 1,3 mio. kr. (Frandsen Holdco ApS (nærtstående), CEO; Maximillian Hjorth Beste, Topleder)5. aug.: køb for 51.000 kr. (Absalon Holdings Limited (nærtstående), Bestyrelse)10. jul.: køb for 2 mia. kr. (Absalon Holdings Limited (nærtstående), Bestyrelse)
Alle 12 transaktioner
  1. KøbFrandsen Holding ApS CEO, nærtstående til Peter Frandsen
    30. okt. 2026, 116.953 stk. til 12,8 kr.
    1,5 mio. kr.
  2. KøbFrandsen Holding ApS CEO, nærtstående til Peter Frandsen
    29. okt. 2026, 12.005 stk. til 12,73 kr.
    153.000 kr.
  3. KøbFrandsen Holdco ApS Denmark CEO, nærtstående til Peter Frandsen
    26. aug. 2026, 98.196 stk. til 10,17 kr.
    999.000 kr.
  4. KøbMaximillian Hjorth Beste Head of M&A/IR
    26. aug. 2026, 30.418 stk. til 10,5 kr.
    319.000 kr.
  5. KøbAbsalon Holdings Limited Bestyrelsesmedlem, nærtstående til Christian Erik Bering Jelsbech
    5. aug. 2026, 3.385 stk. til 15 kr.
    51.000 kr.
  6. KøbAbsalon Holdings Limited Bestyrelsesmedlem, nærtstående til Christian Erik Bering Jelsbech og Eskil Gundersen Koffeld
    10. jul. 2026, 148.099.984 stk. til 13,82 kr.
    2 mia. kr.
  7. SalgFSN Capital GP VI Limited, acting for itself and in its capacity as general partner or portfolio manager (as applicable) for and on behalf of each of FSN Capital VI L.P., FSN Capital VI Invest L.P. and FSN Capital VI Lux SCSp. Bestyrelsesmedlem, nærtstående til Christian Erik Bering Jelsbech og Eskil Gundersen Koffeld
    10. jul. 2026, 758.042 stk. til 15 kr.
    11 mio. kr.
  8. AndetFSN Capital GP VI Limited, acting for itself and in its capacity as general partner or portfolio manager (as applicable) for and on behalf of each of FSN Capital VI L.P., FSN Capital VI Invest L.P. and FSN Capital VI Lux SCSp. Bestyrelsesmedlem, nærtstående til Christian Erik Bering Jelsbech og Eskil Gundersen Koffeld
    10. jul. 2026, 9.576.338 stk. til – kr.
    –
  9. SalgBritta Korre Stenholt Bestyrelsesmedlem
    10. jul. 2026, 1.560 stk. til 15 kr.
    23.000 kr.
  10. SalgS Drewsen Holding ApS Næstformand, nærtstående til Søren Drewsen
    10. jul. 2026, 2.600 stk. til 15 kr.
    39.000 kr.
  11. SalgBritta Korre Stenholt Board member
    11. jun. 2026, 118.288 stk. til 15 kr.
    1,8 mio. kr.
  12. SalgS Drewsen Holding ApS Deputy chairman, nærtstående til Søren Drewsen
    11. jun. 2026, 197.147 stk. til 15 kr.
    3 mio. kr.

Kilde: selskabsmeddelelser fra Nasdaq Copenhagen, læst og kontrolleret automatisk. Se alle danske ledelsestransaktioner.

Om InstallatørGruppen

Forretningen bag tallene

InstallatørGruppen er en såkaldt compounder. Koncernen køber lokale installatørvirksomheder, lader ejerlederen fortsætte og lægger fælles indkøb, kapital og økonomistyring ovenpå. I 2025 var omsætningen 3.705 mio. kr. Danmark stod for 91 pct. og Schweiz for 9 pct.

Indtjeningen kommer fra almindeligt installationsarbejde: el, vvs, varme, ventilation og køl i nybyggeri, renovering og service. Ifølge årsrapporten for 2025 kom 86 pct. af omsætningen fra projekter under 20 mio. kr., så omsætningen er spredt på mange små opgaver. Justeret EBITA var 358 mio. kr. i 2025, en margin på 9,7 pct.

Sælgerne af de opkøbte selskaber geninvesterer typisk en del af købesummen i aktier i InstallatørGruppen. Det binder dem til koncernen, og det forklarer, hvorfor antallet af aktier stiger over tid.

Tallene, der afgør regnskabsdagene

Opkøbene driver væksten. I tredje kvartal 2026 steg omsætningen 42,8 pct. til 1.235 mio. kr., og for de første ni måneder er den 3.458 mio. kr., op 34 pct. Koncernen har gennemført ni opkøb i årets første ni måneder, senest Erik Lytzen pr. 1. juli 2026.

Den organiske vækst er det tal, der viser, om de eksisterende selskaber vokser af sig selv. Efter minus 0,7 pct. i andet kvartal steg den til 15,2 pct. i tredje kvartal, fordi udskudte projekter og nye ordrer kom i gang. Ordrebogen var 4,6 mia. kr. ved udgangen af september. Den justerede EBITA-margin faldt til 8,4 pct. i kvartalet fra 10,0 pct. året før, fordi projekterne giver lavere margin end service, og hovedkontoret koster mere.

Ejerstrukturen spiller også ind. FSN Capital ejede 49,3 pct. pr. 10. juli 2026, og lock-up-perioden på 180 dage fra 11. juni 2026 udløber i december 2026.

Det jeg holder øje med i de kommende regnskaber

Det første er marginen. Forventningerne for 2026 er en rapporteret omsætning på 4.650 til 4.900 mio. kr. og en justeret EBITA på 415 til 465 mio. kr., og de blev fastholdt i oktober. Efter ni måneder skal fjerde kvartal give 104 til 154 mio. kr. i justeret EBITA (mit regneeksempel). Den øvre del kræver, at marginen kommer op fra 8,4 pct. i tredje kvartal.

Det andet er gælden og pengestrømmen. Nettorentebærende gæld steg til 1.175 mio. kr. pr. 30. september 2026, og gearingen var 2,1 gange EBITDA. Selskabets mål er under 2,5 gange. Ledelsen venter, at pengene fra kvartalets mange projekter kommer ind i fjerde kvartal.

Det tredje er afstanden mellem justeret EBITA og nettoresultatet. Første halvår 2026 endte med et underskud på 79 mio. kr. efter børsnoteringsomkostninger og opskrivning af earn-outs. Ledelsen venter, at de poster var engangsposter, og det vil jeg se bekræftet i årsrapporten for 2026.

Kort om historikken

InstallatørGruppen blev etableret i begyndelsen af 2023, da kapitalfonden FSN Capital VI gik sammen med 11 danske installatørvirksomheder. Ved udgangen af 2025 var koncernen vokset til 42 selskaber, og i 2025 kom Schweiz til som andet land.

Prospektet blev offentliggjort 3. juni 2026, og aktien blev optaget til handel på Nasdaq Copenhagen 11. juni 2026 til en udbudskurs på 15 kr. Udbuddet på 70 mio. eksisterende aktier, svarende til ca. 1,05 mia. kr., blev overtegnet. Den 10. juli 2026 blev overallokeringsretten delvist udnyttet med 923.512 aktier, så det samlede udbud endte på 1.064 mio. kr.

Efter børsnoteringen overtog koncernen Erik Lytzen pr. 1. juli 2026, og den 23. september 2026 meddelte den, at Poul Sejr Nielsen Service og Poul Sejr Nielsen El bliver en del af gruppen. Ledelsen planlægger at gå ind i Østrig eller Irland i 2027.

Kilder

  1. Annual Report 2025InstallatørGruppen A/S
  2. Interim Financial Report H1 2026InstallatørGruppen A/S
  3. Regulatory announcement no 23: Trading statement Q3 2026InstallatørGruppen A/S via GlobeNewswire
  4. Regulatory release no. 2/2026: Result of InstallatørGruppen A/S' Initial Public Offering on Nasdaq CopenhagenInstallatørGruppen A/S
  5. Regulatory announcement no. 17: Major shareholder announcement (10. juli 2026)InstallatørGruppen A/S via Inderes
  6. Equity story, financial mid-term ambitions and capital allocationInstallatørGruppen A/S

Spørgsmål og svar om InstallatørGruppen-aktien

Hvad laver InstallatørGruppen?

InstallatørGruppen er en koncern af lokale installatørvirksomheder i Danmark og Schweiz inden for varme og vvs, el, ventilation, køl og tilstødende fag som sprinkler og bygningsautomatik. Pr. 30. juni 2026 bestod koncernen af 47 selskaber med 2.341 årsværk. Hvert selskab beholder sit navn, sin ledelse og sine kunder.

Hvordan tjener InstallatørGruppen penge?

Porteføljeselskaberne tjener penge på installationsopgaver, service og renovering for private og offentlige kunder, både til fast pris og efter regning. Koncernen tjener desuden på at købe velkørende selskaber og forbedre dem med fælles indkøb og økonomistyring. I 2025 var omsætningen 3.705 mio. kr. og den justerede EBITA 358 mio. kr., en margin på 9,7 pct.

Hvornår blev InstallatørGruppen børsnoteret?

Aktien blev optaget til handel på Nasdaq Copenhagen den 11. juni 2026 under kortnavnet IG. Udbudskursen var 15 kr. pr. aktie, og udbuddet bestod udelukkende af eksisterende aktier, så selskabet fik intet provenu. Danske private investorer fik tildelt 4 pct. af de udbudte aktier.

Betaler InstallatørGruppen udbytte?

InstallatørGruppen har ingen fast udbytteprocent. Kapitalallokeringspolitikken fra børsnoteringen prioriterer først nedbringelse af gæld, når gearingen er over målet, dernæst opkøb i Danmark, Schweiz og et muligt tredje land og til sidst udlodning af overskudslikviditet til aktionærerne. Et eventuelt udbytte vil fremgå af udbyttesektionen på siden.

Hvornår kommer næste regnskab fra InstallatørGruppen?

Ifølge selskabets finanskalender kommer årsrapporten for 2026 den 4. marts 2027. Se også regnskabskalenderen her på siden.

Hvad er kursmålet for InstallatørGruppen-aktien?

Gennemsnittet af kursmålene fra 3 analytikere er 18,67 kr. Det er 47,0 % over den aktuelle kurs. Kursmål er analytikernes egne skøn og har historisk ofte været for optimistiske.

Er InstallatørGruppen en god aktie at købe?

Af 3 analytikere anbefaler 3 køb, 0 hold og 0 salg. Om aktien passer til dig, afhænger af din tidshorisont, risiko og pris. Det her er ikke en anbefaling.

Hvor meget svinger InstallatørGruppen-aktien?

En normal handelsdag har det seneste år flyttet aktien ±2,6 % (standardafvigelsen på de daglige kursændringer). Aktien lukkede mere end 2 % op eller ned på 33 af 105 handelsdage. Se fordelingen og årets største dage i afsnittet om udsving.