Rheinmetall-aktien

Tysk forsvarskoncern med hovedsæde i Düsseldorf. Rheinmetall laver militærkøretøjer, ammunition, luftforsvar, digitale systemer og siden 2026 også krigsskibe. Aktien handles på Frankfurt-børsen under RHM og indgår i DAX.

Få besked på mail
Få nyt om Rheinmetall på mail

Vælg flere selskaber på én gang

Gratis. Bekræft via mail. Om din e-mail og dit samtykke.

Kurs

842,90 €-160,50 (-16,00%)
Kursudvikling, nov. 2025 til nov. 2026
Kurs, 5. nov. 2026842,00 €-50,7 % over 1 år
1.0001.5002.000nov. 2025feb. 2026maj 2026aug. 2026nov. 2026
RHM.DEUdbytte

Hold musen over grafen for at se en bestemt dag, eller træk hen over den for at måle udviklingen mellem to datoer. På mobil trykker du eller trækker vandret.

Hvis du havde investeret 10.000 € den 5. nov. 2025

Kun kursen4.933 €-50,7 %
Med udbytte geninvesteret4.983 €-50,2 %

Aktien har udbetalt 11,50 € i udbytte pr. aktie i perioden, fordelt på 1 udbetaling.

Lukkekurser fra Yahoo Finance, ugekurser for perioder ældre end 13 måneder. Kurs med udbytte regner udbyttet som geninvesteret i aktien på ex-datoen, før skat og kurtage, så dagens værdi er kursen, og ældre værdier er lavere. Historisk udvikling er ingen garanti for fremtidigt afkast.

818,70 €52-ugers interval1.966,00 €
P/E (TTM)32,68
Markedsværdi39,3 mia. EUR
52-ugers høj1.966,00 €
52-ugers lav818,70 €
Udbytteafkast1,14%
EPS (TTM)25,79 €
Beta0,45
Vægtet fair value-estimat1.356,09 €

Aktien handler i dag 37,8% under dette niveau.

Et vægtet gennemsnit af flere uafhængige estimater i stedet for én enkelt, skrøbelig formel — samme grundtanke som at "triangulere" mellem flere værdiansættelsesmetoder (Damodaran), og at en vægtet kombination af flere prognoser typisk slår enhver enkeltprognose (Bates & Granger, 1969). Stadig ikke et kursmål eller en fuld værdiansættelse.

  • Fundamentalt (residualindkomst-model)38% vægt1.547,40 €
  • Analytikerkonsensus (kursmål)44% vægt1.552,24 €
  • Markedsanker (P/E 20x)19% vægt515,80 €
  • Fundamentalt estimat ud fra en retfærdiggjort P/E på 60.0x (residualindkomst-model: (ROE − vækst) / (ROE × (afkastkrav − vækst)) — kræver kun ROE, vækst og afkastkrav, ikke en udbytteandel, og bryder derfor ikke sammen for selskaber uden udbytte).
  • — forudsat vækst: 5.3% p.a. (gennemsnit af en bæredygtig vækstrate ud fra ROE og tilbageholdt indtjening, og den faktisk realiserede omsætningsvækst, nedjusteret for at holde modellen inden for fornuftige grænser).
  • — forudsat afkastkrav: 6.3% p.a. (CAPM: 4% risikofri rente + beta på 0.45 × 5 procentpoint markedsrisikopræmie).
  • — den rå multipel var ekstrem og er holdt inden for et fornuftsinterval (5-60x).
  • Analytikerkonsensus indgår som gennemsnitligt kursmål fra 21 analytikere.
  • Markedsanker: en flad P/E på 20x, brugt som stabiliserende referencepunkt (statistisk "shrinkage" mod markedsgennemsnittet).
  • Samlet estimat: vægtet gennemsnit af Fundamentalt (residualindkomst-model) (38%), Analytikerkonsensus (kursmål) (44%), Markedsanker (P/E 20x) (19%).

Data fra Yahoo Finance, forsinket. Ikke en anbefaling — kun til orientering.

Udsving det seneste år

Hvor meget svinger Rheinmetall-aktien?

En normal handelsdag flytter Rheinmetall-aktien ±3,2 %. For S&P 500 er tallet ±0,8 %. Det seneste år lukkede aktien mere end 2 % op eller ned på 113 af 250 handelsdage, mod 4 dage for S&P 500. I samme periode udbetalte selskabet ét udbytte på i alt 11,50 EUR pr. aktie.

En normal dag±3,2 %S&P 500: ±0,8 % · meget urolig
Dage over ±2 %113 af 250S&P 500: 4 dage
Fra årets top−56,1 %Toppen var 19. januar 2026
En normal dag
±316 kr.
Årets værste dag 24. jun.
−1.865 kr.
Årets bedste dag 1. apr.
+948 kr.
Største fald fra en top
−5.610 kr.
Udbytte, 12 mdr. før skat, ved dagens kurs
136 kr.
Alle handelsdage det seneste år, fordelt efter dagens kursændring
13 dage faldt mere end 5,0 %4 dage faldt mellem 4,5 og 5,0 %1 dage faldt mellem 4,0 og 4,5 %4 dage faldt mellem 3,5 og 4,0 %11 dage faldt mellem 3,0 og 3,5 %14 dage faldt mellem 2,5 og 3,0 %9 dage faldt mellem 2,0 og 2,5 %13 dage faldt mellem 1,5 og 2,0 %18 dage faldt mellem 1,0 og 1,5 %26 dage faldt mellem 0,5 og 1,0 %24 dage faldt mellem -0,0 og 0,5 %11 dage steg mellem 0,0 og 0,5 %19 dage steg mellem 0,5 og 1,0 %12 dage steg mellem 1,0 og 1,5 %14 dage steg mellem 1,5 og 2,0 %20 dage steg mellem 2,0 og 2,5 %10 dage steg mellem 2,5 og 3,0 %12 dage steg mellem 3,0 og 3,5 %4 dage steg mellem 3,5 og 4,0 %2 dage steg mellem 4,0 og 4,5 %2 dage steg mellem 4,5 og 5,0 %7 dage steg mere end 5,0 %−5 %0+5 %

Peg på en søjle for at se, hvor mange dage der lå dér. Det lyse bånd er en normal dag.

Årets største dage

  1. +9,5 %1. april 20263,0 gange en normal dag
  2. +9,4 %5. januar 2026
  3. +6,3 %16. oktober 2026
  4. −18,7 %24. juni 20265,9 gange en normal dag
  5. −16,0 %5. november 20265,1 gange en normal dag
  6. −9,2 %8. maj 2026

Beregnet på daglige lukkekurser fra Yahoo Finance for de seneste 250 handelsdage. En normal dag er standardafvigelsen på de daglige kursændringer. Udbytte er ikke regnet med, så en dag med udbyttefradrag tæller som et fald. Tallene viser fortiden og siger ikke noget sikkert om næste år.

Handelsscore

Rheinmetall scorer 3. Det er bedre end 3 % af de 755 aktier i modellen.

Risiko 3 af 5, middelDatasikkerhed høj
3 til 4 på 12 dage

Modvind i kursen

Kursen har klaret sig dårligere end de fleste det seneste år.

Vægt efter din stil

Tryk på en søjle for at se nøgletallene bag.

Værdivægt 20 %22

Hvor meget får du for pengene i forhold til sektoren?

  • Driftsresultat i forhold til virksomhedens værdi19
  • Pengestrøm i forhold til markedsværdien6
  • Forventet indtjening i forhold til kursen44
  • Udbytte og tilbagekøb i forhold til markedsværdien18

Forward P/E 18,6 · P/E 38,3 · EV/EBITDA 21,8 · Udbytte 1,2 %

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Kvalitetvægt 25 %57

Tjener forretningen godt på den kapital, den bruger, og er overskuddet ægte?

  • Afkast af den investerede kapital92
  • Bruttoavance i forhold til aktiverne69
  • Overskud, der bliver til kontanter27
  • Lav gæld i forhold til indtjeningen55
  • Stabile marginer41

Driftsmargin 14 % · Egenkapitalforrentning 26 %

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Forventningervægt 25 %41

Hæver eller sænker analytikerne deres skøn, og leverer selskabet?

  • Analytikere, der hæver frem for at sænke skøn19
  • Ændring i indtjeningsskøn, 90 dage21
  • Regnskaber bedre end ventet29
  • Omsætningsvækst95

Skøn for næste år, 30 dage: 1 op, 5 ned · Indtjeningsskøn -1,6 % på 90 dage · Slog skønnet i 2 af de seneste 4 regnskaber

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Trendvægt 20 %2

Har kursen haft medvind det seneste år, også renset for markedet?

  • Kursudvikling, 12 måneder1
  • Kursudvikling renset for markedet3

Beta 0,45

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Signalervægt 10 %3

Køber selskabet egne aktier tilbage, og hvor mange satser imod aktien?

  • Færre aktier gennem tilbagekøb3

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Sådan regnes scorenModel 2.1.0, opdateret 4. november. Scoren beskriver aktien i forhold til andre aktier og er ikke en anbefaling.

Analytikernes anbefalinger

21 analytikere følger aktien lige nu.

Køb/stærkt køb (17, 81%)Hold (4, 19%)Sælg/stærkt sælg (0, 0%)

Købsandelen er faldet 5 procentpoint over de seneste måneder (86% → 81%).

Analytikernes gennemsnitlige kursmål1.552,24 €

84,2% over kursen i dag, ifølge 21 analytikere (spænd: 1.020,00 €–2.380,00 €).

Analytikernes kursmål er deres egen prognose, ikke en garanti — kursmål er historisk set ofte for optimistiske, især i nedture. Data fra Yahoo Finance, opdateres løbende.

Udbyttehistorik

  • 13. maj 202611,50 €

Udbytte pr. aktie ved hver enkelt udbetaling, seneste først. Historisk udbytte er ingen garanti for fremtidige udbetalinger.

Om Rheinmetall

Rheinmetall er delt i fem segmenter. Vehicle Systems laver pansrede køretøjer som Puma, Lynx og Boxer samt militære lastbiler og er det største med en omsætning på 2.431 mio. euro i første halvår 2026. Weapon and Ammunition står for våben, artillerigranater og anden ammunition og omsatte for 1.757 mio. euro. Air Defence (Skyranger og Skynex), Digital Systems og Naval Systems står for resten. Naval Systems er værftsforretningen, som Rheinmetall overtog i slutningen af februar 2026.

I 2025 var omsætningen 9.935 mio. euro, og den operationelle margin var 18,5 %. I første halvår 2026 steg omsætningen 39 % til 5.227 mio. euro. Rheinmetall regner med en ordrebog, der også tæller forventede afkald på rammeaftaler med. Den kalder selskabet Rheinmetall Backlog, og den var 80,5 mia. euro ved udgangen af juni.

Som investor følger jeg især, om Rheinmetall kan øge produktionen hurtigt nok. Den frie pengestrøm fra driften var minus 1.616 mio. euro i første halvår, fordi selskabet bygger lagre og fabrikker op. Derudover afhænger indtjeningen af, hvor meget Tyskland og resten af Europa bruger på forsvar.

Kilder

  1. Financial report for first half of 2026 – Strong sales growth and record profitabilityRheinmetall AG
  2. Financial report for Q1 2026 – Profitable growth and full order booksRheinmetall AG
  3. Financial calendarRheinmetall AG

Spørgsmål og svar om Rheinmetall-aktien

Hvad laver Rheinmetall?

Tysk forsvarskoncern med hovedsæde i Düsseldorf. Rheinmetall laver militærkøretøjer, ammunition, luftforsvar, digitale systemer og siden 2026 også krigsskibe. Aktien handles på Frankfurt-børsen under RHM og indgår i DAX.

Hvad er kursmålet for Rheinmetall-aktien?

Gennemsnittet af kursmålene fra 21 analytikere er 1.552,24 euro. Det er 84,2 % over den aktuelle kurs. Kursmål er analytikernes egne skøn og har historisk ofte været for optimistiske.

Betaler Rheinmetall udbytte?

Ja. Seneste udbytte var 11,50 euro pr. aktie, udbetalt 13. maj 2026. Det svarer til et direkte afkast på omkring 1,1 % om året ved den nuværende kurs. Udbytte beskattes som aktieindkomst, og tidligere udbytte er ingen garanti for fremtidigt.

Hvornår kommer Rheinmetalls næste regnskab?

Næste begivenhed i min regnskabskalender er Q3 2026 den 5. november 2026. Datoen kommer fra selskabets finanskalender og kan blive flyttet.

Er Rheinmetall en god aktie at købe?

Af 21 analytikere anbefaler 17 køb, 4 hold og 0 salg. Om aktien passer til dig, afhænger af din tidshorisont, risiko og pris. Det her er ikke en anbefaling.

Hvor meget svinger Rheinmetall-aktien?

En normal handelsdag har det seneste år flyttet aktien ±3,2 % (standardafvigelsen på de daglige kursændringer). Aktien lukkede mere end 2 % op eller ned på 113 af 250 handelsdage. Se fordelingen og årets største dage i afsnittet om udsving.