Renk Group-aktien

Tysk producent af gear, transmissioner og andre drivsystemer med hovedsæde i Augsburg. Renk leverer især til kampvogne og pansrede køretøjer, men også til skibe og industri. Aktien har været noteret på Frankfurt-børsen siden februar 2024 under R3NK og indgår i MDAX.

Få besked på mail
Få nyt om Renk Group på mail

Vælg flere selskaber på én gang

Gratis. Bekræft via mail. Om din e-mail og dit samtykke.

Kurs

34,55 €-2,57 (-6,92%)
Kursudvikling, nov. 2025 til nov. 2026
Kurs, 3. nov. 202636,95 €-44,2 % over 1 år
40506070nov. 2025feb. 2026maj 2026aug. 2026nov. 2026
R3NK.DEUdbytte

Hold musen over grafen for at se en bestemt dag, eller træk hen over den for at måle udviklingen mellem to datoer. På mobil trykker du eller trækker vandret.

Hvis du havde investeret 10.000 € den 3. nov. 2025

Kun kursen5.577 €-44,2 %
Med udbytte geninvesteret5.644 €-43,6 %

Aktien har udbetalt 0,58 € i udbytte pr. aktie i perioden, fordelt på 1 udbetaling.

Lukkekurser fra Yahoo Finance, ugekurser for perioder ældre end 13 måneder. Kurs med udbytte regner udbyttet som geninvesteret i aktien på ex-datoen, før skat og kurtage, så dagens værdi er kursen, og ældre værdier er lavere. Historisk udvikling er ingen garanti for fremtidigt afkast.

33,49 €52-ugers interval68,36 €
P/E (TTM)34,90
Markedsværdi3,5 mia. EUR
52-ugers høj68,36 €
52-ugers lav33,49 €
Udbytteafkast1,57%
EPS (TTM)0,99 €
Beta2,37
Vægtet fair value-estimat27,47 €

Aktien handler i dag 25,8% over dette niveau.

Et vægtet gennemsnit af flere uafhængige estimater i stedet for én enkelt, skrøbelig formel — samme grundtanke som at "triangulere" mellem flere værdiansættelsesmetoder (Damodaran), og at en vægtet kombination af flere prognoser typisk slår enhver enkeltprognose (Bates & Granger, 1969). Stadig ikke et kursmål eller en fuld værdiansættelse.

  • Fundamentalt (residualindkomst-model)50% vægt7,36 €
  • Analytikerkonsensus (kursmål)35% vægt59,47 €
  • Markedsanker (P/E 20x)15% vægt19,80 €
  • Fundamentalt estimat ud fra en retfærdiggjort P/E på 7.4x (residualindkomst-model: (ROE − vækst) / (ROE × (afkastkrav − vækst)) — kræver kun ROE, vækst og afkastkrav, ikke en udbytteandel, og bryder derfor ikke sammen for selskaber uden udbytte).
  • — forudsat vækst: 6.0% p.a. (gennemsnit af en bæredygtig vækstrate ud fra ROE og tilbageholdt indtjening, og den faktisk realiserede omsætningsvækst).
  • — forudsat afkastkrav: 15.9% p.a. (CAPM: 4% risikofri rente + beta på 2.37 × 5 procentpoint markedsrisikopræmie).
  • Analytikerkonsensus indgår som gennemsnitligt kursmål fra 17 analytikere.
  • Markedsanker: en flad P/E på 20x, brugt som stabiliserende referencepunkt (statistisk "shrinkage" mod markedsgennemsnittet).
  • Samlet estimat: vægtet gennemsnit af Fundamentalt (residualindkomst-model) (50%), Analytikerkonsensus (kursmål) (35%), Markedsanker (P/E 20x) (15%).

Data fra Yahoo Finance, forsinket. Ikke en anbefaling — kun til orientering.

Udsving det seneste år

Hvor meget svinger Renk-aktien?

En normal handelsdag flytter Renk-aktien ±3,2 %. For S&P 500 er tallet ±0,8 %. Det seneste år lukkede aktien mere end 2 % op eller ned på 128 af 250 handelsdage, mod 4 dage for S&P 500. I samme periode udbetalte selskabet ét udbytte på i alt 0,58 EUR pr. aktie.

En normal dag±3,2 %S&P 500: ±0,8 % · meget urolig
Dage over ±2 %128 af 250S&P 500: 4 dage
Fra årets top−48,7 %Toppen var 13. november 2025
En normal dag
±316 kr.
Årets værste dag 5. mar.
−1.141 kr.
Årets bedste dag 1. apr.
+818 kr.
Største fald fra en top
−4.967 kr.
Udbytte, 12 mdr. før skat, ved dagens kurs
168 kr.
Alle handelsdage det seneste år, fordelt efter dagens kursændring
16 dage faldt mere end 5,0 %6 dage faldt mellem 4,5 og 5,0 %3 dage faldt mellem 4,0 og 4,5 %8 dage faldt mellem 3,5 og 4,0 %10 dage faldt mellem 3,0 og 3,5 %10 dage faldt mellem 2,5 og 3,0 %16 dage faldt mellem 2,0 og 2,5 %14 dage faldt mellem 1,5 og 2,0 %14 dage faldt mellem 1,0 og 1,5 %19 dage faldt mellem 0,5 og 1,0 %23 dage faldt mellem -0,0 og 0,5 %10 dage steg mellem 0,0 og 0,5 %18 dage steg mellem 0,5 og 1,0 %14 dage steg mellem 1,0 og 1,5 %10 dage steg mellem 1,5 og 2,0 %10 dage steg mellem 2,0 og 2,5 %12 dage steg mellem 2,5 og 3,0 %8 dage steg mellem 3,0 og 3,5 %7 dage steg mellem 3,5 og 4,0 %4 dage steg mellem 4,0 og 4,5 %4 dage steg mellem 4,5 og 5,0 %14 dage steg mere end 5,0 %−5 %0+5 %

Peg på en søjle for at se, hvor mange dage der lå dér. Det lyse bånd er en normal dag.

Årets største dage

  1. +8,2 %1. april 2026
  2. +8,0 %5. januar 2026
  3. +7,2 %13. november 2025
  4. −11,4 %5. marts 20263,6 gange en normal dag
  5. −8,5 %26. marts 2026
  6. −8,4 %21. november 2025

Beregnet på daglige lukkekurser fra Yahoo Finance for de seneste 250 handelsdage. En normal dag er standardafvigelsen på de daglige kursændringer. Udbytte er ikke regnet med, så en dag med udbyttefradrag tæller som et fald. Tallene viser fortiden og siger ikke noget sikkert om næste år.

Handelsscore

Renk Group scorer 11. Det er bedre end 11 % af de 755 aktier i modellen.

Risiko 3 af 5, middelDatasikkerhed høj

Modvind i kursen

Kursen har klaret sig dårligere end de fleste det seneste år.

Vægt efter din stil

Tryk på en søjle for at se nøgletallene bag.

Værdivægt 20 %33

Hvor meget får du for pengene i forhold til sektoren?

  • Driftsresultat i forhold til virksomhedens værdi27
  • Pengestrøm i forhold til markedsværdien31
  • Forventet indtjening i forhold til kursen50
  • Udbytte og tilbagekøb i forhold til markedsværdien25

Forward P/E 17,3 · P/E 36,9 · EV/EBITDA 16,7 · Udbytte 1,6 %

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Kvalitetvægt 25 %44

Tjener forretningen godt på den kapital, den bruger, og er overskuddet ægte?

  • Afkast af den investerede kapital40
  • Bruttoavance i forhold til aktiverne42
  • Overskud, der bliver til kontanter44
  • Lav gæld i forhold til indtjeningen40
  • Stabile marginer58

Driftsmargin 9 % · Egenkapitalforrentning 23 %

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Forventningervægt 25 %45

Hæver eller sænker analytikerne deres skøn, og leverer selskabet?

  • Analytikere, der hæver frem for at sænke skøn9
  • Ændring i indtjeningsskøn, 90 dage9
  • Regnskaber bedre end ventet75
  • Omsætningsvækst88

Skøn for næste år, 30 dage: 0 op, 8 ned · Indtjeningsskøn -3,6 % på 90 dage · Slog skønnet i 3 af de seneste 4 regnskaber

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Trendvægt 20 %10

Har kursen haft medvind det seneste år, også renset for markedet?

  • Kursudvikling, 12 måneder3
  • Kursudvikling renset for markedet18

Beta 2,37

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Signalervægt 10 %56

Køber selskabet egne aktier tilbage, og hvor mange satser imod aktien?

  • Færre aktier gennem tilbagekøb56

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Sådan regnes scorenModel 2.1.0, opdateret 4. november. Scoren beskriver aktien i forhold til andre aktier og er ikke en anbefaling.

Analytikernes anbefalinger

17 analytikere følger aktien lige nu.

Køb/stærkt køb (14, 82%)Hold (3, 18%)Sælg/stærkt sælg (0, 0%)

Købsandelen er faldet 5 procentpoint over de seneste måneder (88% → 82%).

Analytikernes gennemsnitlige kursmål59,47 €

72,1% over kursen i dag, ifølge 17 analytikere (spænd: 42,50 €–75,50 €).

Analytikernes kursmål er deres egen prognose, ikke en garanti — kursmål er historisk set ofte for optimistiske, især i nedture. Data fra Yahoo Finance, opdateres løbende.

Udbyttehistorik

  • 11. jun. 20260,58 €

Udbytte pr. aktie ved hver enkelt udbetaling, seneste først. Historisk udbytte er ingen garanti for fremtidige udbetalinger.

Om Renk Group

Renk er delt i tre divisioner. Vehicle Mobility Solutions laver transmissioner og drivlinjer til militære køretøjer og er den største med en omsætning på 418,6 mio. euro i første halvår 2026. Marine & Industry laver gear til skibe og industri og omsatte for 165,1 mio. euro. Slide Bearings laver glidelejer og omsatte for 59,9 mio. euro. Kunderne tæller blandt andre Rheinmetall, som får transmissioner til Lynx, og den amerikanske hær, som køber transmissionen HMPT 800.

I 2025 var omsætningen omkring 1,4 mia. euro. I første halvår 2026 steg omsætningen 2,7 % til 637,2 mio. euro, og den justerede EBIT steg 10,1 % til 98,2 mio. euro. Ordreindgangen var 1.195,1 mio. euro, og den samlede ordrebog nåede 7,4 mia. euro.

Som investor følger jeg især, om Renk kan omsætte den store ordrebog til omsætning, når selskabet udvider fabrikkerne i Augsburg og Rheine. Derudover holder jeg øje med marginen i Vehicle Mobility Solutions og med den svage industri, som trykker de to mindre divisioner.

Kilder

  1. H1 2026: Record order intake for RENK with above-average increase in adjusted EBIT to underscore market position; annual forecast on trackRENK Group AG (via finanznachrichten.de)
  2. RENK Group AG: Preliminary announcement of the publication of quarterly reports and quarterly/interim statementsRENK Group AG (EQS via finanzen.net)

Spørgsmål og svar om Renk Group-aktien

Hvad laver Renk Group?

Tysk producent af gear, transmissioner og andre drivsystemer med hovedsæde i Augsburg. Renk leverer især til kampvogne og pansrede køretøjer, men også til skibe og industri. Aktien har været noteret på Frankfurt-børsen siden februar 2024 under R3NK og indgår i MDAX.

Hvad er kursmålet for Renk Group-aktien?

Gennemsnittet af kursmålene fra 17 analytikere er 59,47 euro. Det er 72,1 % over den aktuelle kurs. Kursmål er analytikernes egne skøn og har historisk ofte været for optimistiske.

Betaler Renk Group udbytte?

Ja. Seneste udbytte var 0,58 euro pr. aktie, udbetalt 11. juni 2026. Det svarer til et direkte afkast på omkring 1,6 % om året ved den nuværende kurs. Udbytte beskattes som aktieindkomst, og tidligere udbytte er ingen garanti for fremtidigt.

Hvornår kommer Renk Groups næste regnskab?

Næste begivenhed i min regnskabskalender er Q3 2026 den 5. november 2026. Datoen kommer fra selskabets finanskalender og kan blive flyttet.

Er Renk Group en god aktie at købe?

Af 17 analytikere anbefaler 14 køb, 3 hold og 0 salg. Om aktien passer til dig, afhænger af din tidshorisont, risiko og pris. Det her er ikke en anbefaling.

Hvor meget svinger Renk Group-aktien?

En normal handelsdag har det seneste år flyttet aktien ±3,2 % (standardafvigelsen på de daglige kursændringer). Aktien lukkede mere end 2 % op eller ned på 128 af 250 handelsdage. Se fordelingen og årets største dage i afsnittet om udsving.