Lululemon-aktien

Sportstøjsforhandler grundlagt i Canada, oprindeligt kendt for yogatøj og de karakteristiske leggings, i dag med et bredere sortiment til både kvinder og mænd. Sælger primært gennem egne butikker og e-handel globalt, børsnoteret på Nasdaq siden 2007.

Få besked på mail
Få nyt om Lululemon på mail

Vælg flere selskaber på én gang

Gratis. Bekræft via mail. Om din e-mail og dit samtykke.

Det nyeste om Lululemon

Kurs

LULUUSD
112,06 US$+5,11 (+4,78%)
Kursudvikling, nov. 2025 til nov. 2026
Kurs, 4. nov. 2026112,06 US$-30,3 % over 1 år
100150200nov. 2025feb. 2026maj 2026aug. 2026nov. 2026
LULU

Hold musen over grafen for at se en bestemt dag, eller træk hen over den for at måle udviklingen mellem to datoer. På mobil trykker du eller trækker vandret.

Hvis du havde investeret 10.000 US$ den 4. nov. 2025

Kun kursen6.975 US$-30,3 %
Med udbytte geninvesteret6.975 US$-30,3 %
S&P 500 med udbytte til sammenligning11.478 US$+14,8 %

Aktien har ikke udbetalt udbytte i perioden.

Lukkekurser fra Yahoo Finance, ugekurser for perioder ældre end 13 måneder. Kurs med udbytte regner udbyttet som geninvesteret i aktien på ex-datoen, før skat og kurtage, så dagens værdi er kursen, og ældre værdier er lavere. S&P 500 er målt med indeksfonden SPY efter fondens omkostninger. Historisk udvikling er ingen garanti for fremtidigt afkast.

90,38 US$52-ugers interval225,98 US$
P/E (TTM)8,74
Markedsværdi12,4 mia. USD
52-ugers høj225,98 US$
52-ugers lav90,38 US$
EPS (TTM)12,20 US$
Vægtet fair value-estimat569,35 US$

Aktien handler i dag 80,3% under dette niveau.

Et vægtet gennemsnit af flere uafhængige estimater i stedet for én enkelt, skrøbelig formel — samme grundtanke som at "triangulere" mellem flere værdiansættelsesmetoder (Damodaran), og at en vægtet kombination af flere prognoser typisk slår enhver enkeltprognose (Bates & Granger, 1969). Stadig ikke et kursmål eller en fuld værdiansættelse.

  • Fundamentalt (residualindkomst-model)67% vægt732,02 US$
  • Markedsanker (P/E 20x)33% vægt244,01 US$
  • Fundamentalt estimat ud fra en retfærdiggjort P/E på 60.0x (residualindkomst-model: (ROE − vækst) / (ROE × (afkastkrav − vækst)) — kræver kun ROE, vækst og afkastkrav, ikke en udbytteandel, og bryder derfor ikke sammen for selskaber uden udbytte).
  • — forudsat vækst: 8.0% p.a. (gennemsnit af en bæredygtig vækstrate ud fra ROE og tilbageholdt indtjening, og den faktisk realiserede omsætningsvækst, nedjusteret for at holde modellen inden for fornuftige grænser).
  • — forudsat afkastkrav: 9.0% p.a. (9% som langsigtet historisk markedsgennemsnit (ingen aktiespecifik beta tilgængelig for denne aktie)).
  • — den rå multipel var ekstrem og er holdt inden for et fornuftsinterval (5-60x).
  • Markedsanker: en flad P/E på 20x, brugt som stabiliserende referencepunkt (statistisk "shrinkage" mod markedsgennemsnittet).
  • Samlet estimat: vægtet gennemsnit af Fundamentalt (residualindkomst-model) (67%), Markedsanker (P/E 20x) (33%).

Data fra Finnhub, forsinket. Ikke en anbefaling — kun til orientering.

Udsving det seneste år

Hvor meget svinger Lululemon-aktien?

En normal handelsdag flytter Lululemon-aktien ±2,9 %. For S&P 500 er tallet ±0,8 %. Det seneste år lukkede aktien mere end 2 % op eller ned på 106 af 250 handelsdage, mod 4 dage for S&P 500.

En normal dag±2,9 %S&P 500: ±0,8 % · meget urolig
Dage over ±2 %106 af 250S&P 500: 4 dage
Fra årets top−48,1 %Toppen var 6. januar 2026
En normal dag
±290 kr.
Årets værste dag 4. sep.
−1.738 kr.
Årets bedste dag 12. dec.
+960 kr.
Største fald fra en top
−5.744 kr.
Alle handelsdage det seneste år, fordelt efter dagens kursændring
5 dage faldt mere end 5,0 %4 dage faldt mellem 4,5 og 5,0 %5 dage faldt mellem 4,0 og 4,5 %9 dage faldt mellem 3,5 og 4,0 %10 dage faldt mellem 3,0 og 3,5 %9 dage faldt mellem 2,5 og 3,0 %12 dage faldt mellem 2,0 og 2,5 %17 dage faldt mellem 1,5 og 2,0 %13 dage faldt mellem 1,0 og 1,5 %19 dage faldt mellem 0,5 og 1,0 %27 dage faldt mellem -0,0 og 0,5 %17 dage steg mellem 0,0 og 0,5 %23 dage steg mellem 0,5 og 1,0 %15 dage steg mellem 1,0 og 1,5 %13 dage steg mellem 1,5 og 2,0 %11 dage steg mellem 2,0 og 2,5 %12 dage steg mellem 2,5 og 3,0 %9 dage steg mellem 3,0 og 3,5 %6 dage steg mellem 3,5 og 4,0 %3 dage steg mellem 4,0 og 4,5 %6 dage steg mellem 4,5 og 5,0 %5 dage steg mere end 5,0 %−5 %0+5 %

Peg på en søjle for at se, hvor mange dage der lå dér. Det lyse bånd er en normal dag.

Årets største dage

  1. +9,6 %12. december 20253,3 gange en normal dag
  2. +7,8 %22. oktober 2026
  3. +5,3 %15. oktober 2026
  4. −17,4 %4. september 2026Lululemon skærer i forventningerne for anden gang: leggings-salget styrtdykker
  5. −13,3 %23. april 20264,6 gange en normal dag
  6. −8,6 %5. juni 2026

Beregnet på daglige lukkekurser fra Yahoo Finance for de seneste 250 handelsdage. En normal dag er standardafvigelsen på de daglige kursændringer. Udbytte er ikke regnet med, så en dag med udbyttefradrag tæller som et fald. Tallene viser fortiden og siger ikke noget sikkert om næste år.

Handelsscore

Lululemon scorer 73. Det er bedre end 73 % af de 755 aktier i modellen.

Risiko 4 af 5, middel til højDatasikkerhed høj
72 til 73 på 12 dage

Billig kvalitet i modvind

En stærk forretning til en lav pris, men analytikerne sænker skønnene, eller kursen falder. Den slags vender typisk først, når nedjusteringerne stopper.

Vægt efter din stil

Tryk på en søjle for at se nøgletallene bag.

Værdivægt 20 %90

Hvor meget får du for pengene i forhold til sektoren?

  • Driftsresultat i forhold til virksomhedens værdi99
  • Pengestrøm i forhold til markedsværdien94
  • Forventet indtjening i forhold til kursen79
  • Udbytte og tilbagekøb i forhold til markedsværdien87

Forward P/E 12,4 · P/E 8,8 · EV/EBITDA 5,3 · Udbytte 0 %

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Kvalitetvægt 25 %76

Tjener forretningen godt på den kapital, den bruger, og er overskuddet ægte?

  • Afkast af den investerede kapital74
  • Bruttoavance i forhold til aktiverne92
  • Overskud, der bliver til kontanter66
  • Lav gæld i forhold til indtjeningen83
  • Stabile marginer66

Driftsmargin 13 % · Egenkapitalforrentning 31 %

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Forventningervægt 25 %34

Hæver eller sænker analytikerne deres skøn, og leverer selskabet?

  • Analytikere, der hæver frem for at sænke skøn8
  • Ændring i indtjeningsskøn, 90 dage4
  • Regnskaber bedre end ventet84
  • Omsætningsvækst41

Skøn for næste år, 30 dage: 0 op, 20 ned · Indtjeningsskøn -25 % på 90 dage · Slog skønnet i 4 af de seneste 4 regnskaber

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Trendvægt 20 %32

Har kursen haft medvind det seneste år, også renset for markedet?

  • Kursudvikling, 12 måneder9
  • Kursudvikling renset for markedet54

Beta 0,84

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Signalervægt 10 %45

Køber selskabet egne aktier tilbage, og hvor mange satser imod aktien?

  • Få satser imod aktien (short)6
  • Færre aktier gennem tilbagekøb84

Short 15,4 % af de frie aktier

Tallene er placeringer fra 0 til 100 mod aktier i samme sektor. 50 er midten.

Sådan regnes scorenModel 2.1.0, opdateret 4. november. Scoren beskriver aktien i forhold til andre aktier og er ikke en anbefaling.

Analytikernes anbefalinger

42 analytikere følger aktien lige nu.

Køb/stærkt køb (2, 5%)Hold (31, 74%)Sælg/stærkt sælg (9, 21%)

Analytikeranbefalinger, ikke kursmål (Finnhubs gratisplan leverer ikke kursmål for amerikanske aktier). Data fra Finnhub, opdateres løbende.

Insiderhandel det seneste år

Køb og salg på det åbne marked fra ledelse, bestyrelse og storaktionærer, indberettet til SEC på Form 4.

Købt
$2 mio.
2 insidere
Solgt
$3,4 mio.
3 insidere
Solgt uden plan
$3,4 mio.
uden for 10b5-1
Seneste køb
15. jun. 2026
Charles V Bergh, bestyrelsesmedlem
$92$154$2165. nov.7. maj4. nov.8. apr.: salg for $100k (Nicole Neuburger, Topleder)30. dec.: salg for $562k (Meghan Frank, CFO)16. dec.: salg for $2,8 mio. (Celeste Burgoyne, Topleder)15. jun.: køb for $500k (Charles V Bergh, Bestyrelse)1. apr.: køb for $495k (Andre Maestrini, CEO)20. mar.: køb for $1.000k (Charles V Bergh, Bestyrelse)
dec
jan
feb
mar
apr
maj
jun
jul
aug
sep
okt
nov
Alle 6 handler
  1. KøbCharles V Bergh Bestyrelsesmedlem
    15. jun. 2026, 4.275 aktier til $117,05
    $500k
  2. SalgNicole Neuburger Chief Brand Officer
    8. apr. 2026, 622 aktier til $161,00
    $100k
  3. KøbAndre Maestrini Pres, CCO & Interim Co-CEO
    1. apr. 2026, 3.275 aktier til $151,02
    $495k
  4. KøbCharles V Bergh Bestyrelsesmedlem
    20. mar. 2026, 6.090 aktier til $164,20
    $1.000k
  5. SalgMeghan Frank Chief Financial Officer
    30. dec. 2025, 2.658 aktier til $211,37
    $562k
  6. SalgCeleste Burgoyne Pres Americas & Global Guest
    16. dec. 2025, 13.511 aktier til $204,00
    $2,8 mio.

Kilde: SEC EDGAR, opdateret hvert 10. minut. Salg er ofte rutine (skat, spredning af formuen, planer lagt fast i forvejen). Køb for egne penge siger mere.Se alle amerikanske insiderhandler.

Om Lululemon

Lululemon blev grundlagt i Vancouver i 1998 og har siden udviklet sig til en af verdens største sportstøjsforhandlere, mest kendt for sine leggings og øvrige yogainspirerede tøj. Selskabet sælger primært gennem egne butikker og online, og konkurrerer med både etablerede sportsmærker og en voksende gruppe af nyere “athleisure”-mærker som Alo Yoga og Vuori.

Nyhedssentiment

En AI-agent scanner løbende nyhedsstrømmen om selskabet og vurderer tonen i hver nyhed (positiv, neutral eller negativ). Sammendraget herunder dækker de seneste 7 dage — det er en indikator for nyhedsstrømmens tone, ikke en anbefaling eller en garanti for korrekt tolkning.

ingen nyheder for nylig

Seneste nyhed: 3. sep. 2026, 20.05

Lululemon nedjusterede for anden gang i år sin forventning til hele regnskabsåret efter et andet kvartal med 4 % faldende omsætning og 9 % fald i komparable salg, drevet af svag efterspørgsel i Nordamerika og faldende salg af selskabets kerneprodukt, leggings, og aktien faldt op mod 20 % i eftermarkedet.

Kilde

Spørgsmål og svar om Lululemon-aktien

Hvad laver Lululemon?

Sportstøjsforhandler grundlagt i Canada, oprindeligt kendt for yogatøj og de karakteristiske leggings, i dag med et bredere sortiment til både kvinder og mænd. Sælger primært gennem egne butikker og e-handel globalt, børsnoteret på Nasdaq siden 2007.

Er Lululemon en god aktie at købe?

Af 42 analytikere anbefaler 2 køb, 31 hold og 9 salg. Om aktien passer til dig, afhænger af din tidshorisont, risiko og pris. Det her er ikke en anbefaling.

Hvor meget svinger Lululemon-aktien?

En normal handelsdag har det seneste år flyttet aktien ±2,9 % (standardafvigelsen på de daglige kursændringer). Aktien lukkede mere end 2 % op eller ned på 106 af 250 handelsdage. Se fordelingen og årets største dage i afsnittet om udsving.