Min gennemgang af regnskabet kommer øverst på denne side, og du kan få den på mail, så snart den er ude.
Det venter analytikerne af Q2 FY2027
Resultat pr. aktie (USD)14 analytikere
Bud 1,34 til 1,39
Snit 1,36
Sidste år 1,21
Omsætning (USD)13 analytikere
Bud 3,0 mia. til 3,0 mia.
Snit 3,0 mia.
Sidste år 2,8 mia.
Kilde: Yahoo Finance, hentet 31. oktober 2026. Forventningerne flytter sig frem mod regnskabet, og selskabets egne tal kan være opgjort anderledes end analytikernes.
Sådan reagerede aktien på de seneste 4 regnskaber
I snit flyttede Cintas-aktien sig 4,0 % på regnskabsdagen, 2,7 gange en normal dag. Den steg 2 og faldt 2 gange. Resultatet pr. aktie lå over analytikernes bud 2 af 4 gange.
Snit på dagen
±4,0 %
En normal dag
±1,5 %
Største
+7,2 %
18. december 2025 · kvartalet til 31. december 2025
Cintas-aktien faldt 1,2 % dagen efter regnskabet (19. december 2025), 0,8 gange en normal dags udsving.
Resultatet pr. aktie blev 1,21 mod analytikernes bud på 1,2, på linje med buddet.
25. marts 2026 · kvartalet til 31. marts 2026
Cintas-aktien faldt 4,5 % dagen efter regnskabet (26. marts 2026), 3,0 gange en normal dags udsving.
Resultatet pr. aktie blev 1,24 mod analytikernes bud på 1,24, på linje med buddet.
15. juli 2026 · kvartalet til 30. juni 2026
Cintas-aktien steg 7,2 % dagen efter regnskabet (16. juli 2026), 4,8 gange en normal dags udsving.
Resultatet pr. aktie blev 1,29 mod analytikernes bud på 1,24, over buddet.
23. september 2026 · kvartalet til 30. september 2026
Cintas-aktien steg 3,0 % dagen efter regnskabet (24. september 2026), 2,0 gange en normal dags udsving.
Resultatet pr. aktie blev 1,39 mod analytikernes bud på 1,35, over buddet.
En normal dag (±1,5 %)
Resultat over buddet
På linje (±2 %)
Under buddet
Reaktionen er ændringen fra lukkekursen før regnskabet til lukkekursen på den første handelsdag efter. Regnskaber efter lukketid måles derfor dagen efter. En normal dag er standardafvigelsen på aktiens daglige kursændringer det seneste år. Kilde: Yahoo Finance, hentet 5. november 2026.
Gratis · afmeld med ét klik
Få Cintass regnskab i indbakken
Når tallene er ude, får du min gennemgang: tallene mod analytikernes bud, kursreaktionen og det, jeg holdt øje med. Så kan du også se, om dit gæt ramte.
Det holder jeg øje med i Q2 FY2027
Cintas slog analytikernes bud for sjette kvartal i træk i første kvartal og hævede forventningen til året. Omsætningen voksede 10,9 %, og driftsmarginen steg til 23,6 %.
Andet kvartal er september til november. Analytikerne venter et resultat pr. aktie på 1,36 dollar, 12 % mere end for et år siden. Jeg ser mest på, om UniFirst-handlen er lukket, og hvad Cintas siger om året.
Det her holder jeg øje med, når tallene kommer:
UniFirst. Cintas er ved at købe konkurrenten UniFirst. I årsrapporten skrev Cintas, at handlen ventes lukket i andet halvår af 2026. Forventningen til året er uden UniFirst, så jeg lytter efter, om handlen er lukket, og hvad den gør ved gælden.
Forventningen til året. Cintas har hævet forventningen til regnskabsåret. Jeg ser, om den bliver hævet igen eller står stille.
Marginen. Driftsmarginen var 23,6 % i første kvartal mod 22,7 % året før. Jeg vil se, om den holder, når omkostningerne til UniFirst kommer ind.
First Aid & Safety. Segmentet voksede 16,1 % og var det hurtigst voksende. Jeg ser, om det tempo holder.
Sådan gik Q1 FY2027
Omsætning på 3,01 mia. dollar, 10,9 % mere end året før. Den organiske vækst var 8,9 %.
Justeret resultat pr. aktie på 1,39 dollar. Det regnskabsmæssige var 1,36 dollar, fordi UniFirst-handlen kostede 0,03 dollar pr. aktie.
Driftsmarginen steg til 23,6 % fra 22,7 %, og de frie pengestrømme steg 48,7 % til 464,8 mio. dollar.
First Aid & Safety Services voksede 16,1 % til 388,5 mio. dollar.
Forventningen til regnskabsåret er hævet til en omsætning på 12,15-12,27 mia. dollar og et justeret resultat pr. aktie på 5,45-5,54 dollar.
Datoen for Cintass næste regnskab er ikke offentliggjort endnu. Den kommer i regnskabskalenderen, så snart selskabet melder den ud.
Hvad venter analytikerne af Cintass regnskab?
Analytikerne venter i snit en omsætning på 3,0 mia. USD og et resultat pr. aktie på 1,36 USD for Q2 FY2027 (Yahoo Finance, 31. oktober 2026).
Hvorfor hedder kvartalet Q2 FY2027?
Cintas' regnskabsår går fra juni til maj. Andet kvartal i regnskabsåret 2027 er september til november 2026.
Bemærk: Siden er alene til oplysning og udgør ikke individuel investeringsrådgivning. Analytikernes forventninger er ikke en prognose fra mig, og regnskabsdatoer kan flytte sig.